• ACTIVE REGISTERED VOTERS as of
  • Republicans:
  • Democrats:
  • Others:
  • Total:

Office Up for Election in 2022

Information subject to change due to vacancies in offices

Federal

Congressional

United States Senator 11/8/2022
U.S. Representative District 12 11/8/2022
U.S. Representative District 13 11/8/2022

State

Executive Branch

Governor 11/8/2022
Lieutenant Governor 11/8/2022
Attorney General 11/8/2022
Chief Financial Officer 11/8/2022
Commissioner of Agriculture 11/8/2022

State Senator

State Senator District 16 11/8/2022
State Senator District 24 11/8/2022

State Representative

State Representative District 64 11/8/2022
State Representative District 65 11/8/2022
State Representative District 66 11/8/2022
State Representative District 67 11/8/2022
State Representative District 68 11/8/2022
State Representative District 69 11/8/2022
State Representative District 70 11/8/2022

Florida Supreme Court (Retention)

Charles T. Canady 11/8/2022
Jorge Labarga 11/8/2022
Ricky L. Polston 11/8/2022

Second District Court of Appeal (Retention)

John Badalamenti  11/8/2022
Marva L. Crenshaw 11/8/2022
Patricia J. Kelly 11/8/2022
Nelly N. Khouzam 11/8/2022
Matthew Lucas  11/8/2022
Robert J. Morris Jr.  11/8/2022 
Stevan T. Northcutt  11/8/2022 
Samuel Salario, Jr.   11/8/2022 
Craig C. Villanti  11/8/2022 
Douglas A. Wallace  11/8/2022 

Circuit Judge - 6th Circuit

Circuit Judge Group 3 8/30/2022*
Circuit Judge Group 5 8/30/2022*
Circuit Judge Group 18 8/30/2022*
Circuit Judge Group 19 8/30/2022*
Circuit Judge Group 20 8/30/2022*
Circuit Judge Group 22 8/30/2022*
Circuit Judge Group 27 8/30/2022*
Circuit Judge Group 29 8/30/2022*
Circuit Judge Group 30 8/30/2022*
*Nonpartisan contests will appear on the 8/30/2022 Primary Election ballot

County

Commission

Board of County Commissioners, District 2 - At Large 11/8/2022
Board of County Commissioners, District 4 - Single Member 11/8/2022
Board of County Commissioners, District 6 - Single Member 11/8/2022

County Judge

County Judge Group 1 8/30/2022*
County Judge Group 4 8/30/2022*
County Judge Group 6 8/30/2022*
County Judge Group 8 8/30/2022*
County Judge Group 9 8/30/2022*
County Judge Group 12 8/30/2022*
County Judge Group 13  8/30/2022* 
*Nonpartisan contests will appear on the 8/30/2022 Primary Election ballot

School Board

School Board Member, District 2 At Large 8/30/2022*
School Board Member, District 3 At Large 8/30/2022*
School Board Member, District 6 - Single Member 8/30/2022*
School Board Member, District 7 - Single Member 8/30/2022*
*Nonpartisan contests will appear on the 8/30/2022 Primary Election ballot

Special Districts

East Lake Tarpon Special Fire Control District, Seat 2 11/8/2022
East Lake Tarpon Special Fire Control District, Seat 4 11/8/2022
Lealman Special Fire Control District, Seat 2 11/8/2022
Lealman Special Fire Control District, Seat 4 11/8/2022
Palm Harbor Special Fire Control & Rescue District, Seat 2 11/8/2022
Palm Harbor Special Fire Control & Rescue District, Seat 4 11/8/2022
Pinellas Suncoast Fire & Rescue District, Seat 3 11/8/2022
Pinellas Suncoast Fire & Rescue District, Seat 4 11/8/2022
Eastlake Oaks Community Development District, Seat 1 11/8/2022
Eastlake Oaks Community Development District, Seat 2 11/8/2022
Eastlake Oaks Community Development District, Seat 3 11/8/2022

 

Precincts by District & Municipality (Lists Precincts included in each District and Municipality)